Іслам

Ніяра Мамутова – Ліга мусульманок України

Про зустріч

Дві цитати з Корану, які якнайкраще ілюструють дух розмови з пані Ніярою Мамутовою, Головою Ліги мусульманок України: «Немає примусу в релігії» та «Змагайтеся ж у добрих справах».
Про власний шлях до віри і долання стереотипів, доброчинну діяльність і громадський активізм, символізм хіджабу, молитву без посередників, вивчення Корану на пам’ять і оздоблення мечеті ‒ у розповіді пані Ніяри.
Ніяра Мамутова народилася в кримськотатарській родині. Після окупації Криму, у 2014 році була змушена залишити Крим і тепер мешкає з родиною в Запоріжжі.

Анонс

Цитати

«У Корані сказано, що Господь створив вас народами і племенами, аби ви дізнавалися один одного. Тобто не щоб ви ворогували»

«Іслам закликає людей до миру. Мені дуже подобається, що є заклик до справедливості. Завжди людина має починати цю справедливість із себе. Якщо вона хоче, щоб до неї ставилися справедливо, у першу чергу вона має стати справедливою до інших людей»

Повне відео

Часовий розподіл

00:00 – Вступ
00:24 – Оздоблення мечеті, особливості молитви, Коран
02:51 – Що може і не може робити жінка в ісламі
06:42 – Ліга мусульманок України
11:41 – Доброчинні проєкти мусульманок в Україні
17:14 – Особистий шлях до віри
22:54 – Хіджаб
33:36 – Зміни у повсякденні в контексті віри після вимушеного переїзду з Криму
36:08 – Особливе та важливе у вірі
43:15 – Принципи толерантності, відкритості, поваги у сучасному ісламі

01:04 – Коли людина приходить до мечеті, її не повинно нічого відволікати від молитви. У нас треба молитися Господу напряму, без посередників.

02:51 – Часто вважають, що в ісламі жінка переважно опікується родиною й обмаль часу проводить поза домом. Ви є Головою Ліги мусульманок України, у Вас численні проєкти і загалом Ваше життя та життя інших жінок мусульманського віросповідання показує, що таке уявлення не відповідає дійсності. Розкажіть, будь ласка, про те, що насправді може і не може робити жінка в ісламі.

06:42 – Розкажіть, будь ласка, про Лігу мусульманок України.

11:41 – Мені дуже імпонують рядки з Корану «Змагайтеся у добрих справах». На нашому сайті «30 років спільнодії, 30 років спільнотворення» представлені деякі доброчинні проєкти мусульманок в Україні. Розкажіть, будь ласка, про Ваші доброчинні або інші проєкти, зокрема найулюбленіші з тих, що вже відбулися.

17:14 – Розкажіть, будь ласка, як Ви прийшли до своєї віри? Чи це те, що було з Вами з дитинства, чи те, що з’явилося пізніше? Ви згадували про батьків і про те, що раніше, за радянських часів, підхід був радше ритуально-формальний.

22:54 – Скільки Вам було років, коли Ви прийняли рішення носити хіджаб?

24:53 – Пригадаймо, як Ви приймали рішення – ваші думки, почуття. Вочевидь, були вагання; вочевидь, були аргументи за і проти. Що тоді для Вас було аргументами за і що аргументами проти? Чому переважило рішення носити традиційне вбрання?

26:40 – Є різні інтерпретації цього припису в Корані. Є думка, що його належить інтерпретувати як заповіт вдягатися скромно і цей заповіт стосується жінок і чоловіків. На сьогоднішній день у світі багато жінок, які є віруючими мусульманками, вважають, що не обов’язково носити це вбрання. Чи мали місце обговорення, дискусії серед мусульманок України стосовно того, яке рішення є більш правильним? І які загалом взаємини в спільноті між жінками, які прийняли різні рішення з цього питання?

31:26 – Що для Вас означає хіджаб сьогодні? Що виражає цей символ? Що б Ви хотіли сказати цим символом світу й собі?

33:36 – У 2014 році Ви були змушені переїхати з Криму і тепер мешкаєте в Запоріжжі. Чи щось змінилося для Вашого повсякдення як людини віруючої?

36:08 – Що для Вас особливо важливо у Вашій вірі? Що особливо надихає, особливо підтримує?

39:40 – Уявімо, що у Вас є можливість зробити так, щоб усі люди на планеті будь-якого віросповідання або ті, які не сповідують жодної релігії, знали кілька ключових ідей, фактів про іслам. Які це ідеї, які факти? Що б Ви хотіли, аби знали всі про Вашу віру?

43:15 – Принципи толерантності, відкритості до іншого, поваги до свободи й гідності іншого ‒ яке значення вони мають у сучасному ісламі?

Опис фрагменту

Ніяра Мамутова — Голова Ліги мусульманок України розповідає про власний шлях до віри і долання стереотипів, доброчинну діяльність і громадський активізм, символізм хіджабу, молитву без посередників, вивчення Корану на пам’ять і оздоблення мечеті.

Опис фрагменту

Ніяра Мамутова — Голова Ліги мусульманок України розповідає про власний шлях до віри і долання стереотипів, доброчинну діяльність і громадський активізм, символізм хіджабу, молитву без посередників, вивчення Корану на пам’ять і оздоблення мечеті.

Опис фрагменту

Ніяра Мамутова — Голова Ліги мусульманок України розповідає про власний шлях до віри і долання стереотипів, доброчинну діяльність і громадський активізм, символізм хіджабу, молитву без посередників, вивчення Корану на пам’ять і оздоблення мечеті.

Зустрічі «Розкажи про свою віру» створені для того, щоб допомогти нам повніше зрозуміти віру іншого, дізнатися більше про різні релігійні традиції, присутні в Україні.
Творімо разом суспільство порозуміння!

Будь ласка, візьміть до уваги, що розповіді, представлені на просвітницькому майданчику Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) «Розкажи про свою віру», представляють особисті погляди запрошених гостей, а не позицію ДЕСС; погляди учасників зустрічей не обов’язково збігаються з позицією ДЕСС і ДЕСС не несе відповідальності за достовірність наведених гостями фактів. Зустрічі «Розкажи про свою віру» створені для того, щоб допомогти нам повніше зрозуміти віру іншого, дізнатися більше про різні релігійні традиції, присутні в Україні.
Творімо разом суспільство порозуміння!